Dz 2:1-11 Ps 103 Ga 5:16-25 J 15:26-27; 16:12-15
WYPEŁNIENIE PASCHY
„Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy”. Tak zaczyna się w Dziejach Apostolskich opis Dnia Pięćdziesiątnicy, żydowskiego święta Szawuot pięćdziesiąt dni po Passze Jezusa. Co to znaczy, że Pięćdziesiątnica się wypełnia, osiąga swoją pełnię?
Święto Szawuot w tradycji żydowskiej było świętem pierwocin, świętem zbiorów… Następnie z czasem stało się świętem daru Tory, Słowa Bożego. Wypełnienie się Pięćdziesiątnicy jest więc osiągnięciem pełni Bożego daru. Wypełnia się pragnienie Boga, aby podtrzymywać nasze życie swoimi darami: zarówno tymi, które utrzymują nasze fizyczne życie, czyli zbiorami darów ziemi, jak i pokarmem Jego Słowa odżywiającym duszę. Zesłanie Ducha Świętego upamiętnia dar Boży, jest objawieniem oblicza Boga, który chce dawać siebie.
Na czym jednak polega dla uczniów Jezusa to wypełnienie Bożego pragnienia dawania siebie? Wypełnienie objawia się w darze, którym jest w sposób wyjątkowy Duch Święty. W darze Ducha Świętego, rozlanego w sercach, wypełnia się plan Boga, który pragnie dawać siebie, aby podtrzymywać nasze życie. Dlaczego Duch Święty miałby być ostatecznym darem Boga, dopełnieniem Paschy? Wyjaśnia nam to Ewangelia: „Gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy”. Ale z Ewangelii Jana wiemy, że „Prawdą” jest sam Jezus. Wypełnienie Paschy polega zatem na działaniu Ducha Świętego, który prowadzi nas jako wspólnotę i jako jednostki „do całej Prawdy”, to znaczy do podobieństwa z Jezusem. Możemy więc powiedzieć, że Pascha wypełnia się „w nas”, ponieważ Duch Święty czyni nas mężczyznami i kobietami, którzy poprzez swoje życie stają się żywym upamiętnieniem Paschy Jezusa w świecie.
Ale jak możemy stać się świadomi działania Ducha Świętego w nas? Czy istnieją konkretne znaki, które ujawniają nam, że nasze istnienie jest otwarte na ten wyjątkowy Boży dar dla naszego życia, czyli dar Ducha? List do Galatów mówi nam: musimy patrzeć, czy przejawiają się w nas uczynki ciała, czy też owoce Ducha. Św. Paweł podaje nam kryteria weryfikacji, aby zrozumieć, kiedy Duch Święty kształtuje w nas paschalne rysy Oblicza Chrystusa, a kiedy zamykamy się na Boży dar. Gdy doświadczamy „miłości, radości, pokoju, cierpliwości, uprzejmości, dobroci, wierności, łagodności, opanowania”, wtedy możemy poznać, że Pascha Jezusa wypełnia się w naszym życiu. Jeśli się nad tym zastanowimy, są to bardzo proste cechy naszego życia, które możemy łatwo rozpoznać, tak jak łatwo możemy rozpoznać „uczynki ciała”, o których mówi Paweł. Każdego dnia możemy zadawać sobie pytanie, patrząc na nasze życie: czy żyłem zgodnie z owocami Ducha, czy też dałem się uwieść uczynkom ciała?
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego prowadzi nas do odkrycia fundamentalnej prawdy dla naszej drogi wiary: Pascha Jezusa wypełnia się w nas, w naszym konkretnym życiu i przejawia się w tych prostych i rozpoznawalnych cechach: „miłości, radości, pokoju, cierpliwości, uprzejmości, dobroci, wierności, łagodności, opanowaniu”. I to jest dar Ducha Świętego, szczególny Dar Boży, który prowadzi nas do całej Prawdy i który działa w nas: ponieważ owoce Ducha są niczym innym jak cechami Oblicza Zmartwychwstałego Pana w naszym życiu. Duch Święty jak wprawny artysta „miłością, radością, pokojem, wielkodusznością, uprzejmością, dobrocią, wiernością, łagodnością, opanowaniem” maluje na naszych twarzach Oblicze Zmartwychwstałego Pana. To jest właśnie wypełnienie Paschy, którą dziś celebrujemy w tej Eucharystii!
Matteo Ferrari, Przeor Generalny Camaldoli
Homilia wygłoszona podczas Uroczystości Zesłania Ducha Świętego 19.05.2024
(Tłum. Mniszki Kamedułki z Tyszowiec)