Przemienienie Jezusa na górze stanowi punkt zwrotny w Jego życiu. W rzeczywistości dla Jezusa, co potwierdzają wszystkie Ewangelie, wraz z Przemienieniem rozpoczyna się Jego podążanie w kierunku Jerozolimy, w kierunku podjęcia fundamentalnej decyzji dotyczącej Jego egzystencji.
Można wyróżnić trzy elementy, które charakteryzują doświadczenie Przemienienia i które mogą być częścią każdego decydującego punktu zwrotnego w naszym życiu. Przede wszystkim słuchanie Słowa.
Decydujący punkt zwrotny w życiu Jezusa, podobnie jak w życiu Abrahama, dokonuje się w słuchaniu Słowa Bożego. Abraham słucha głosu Pana, który go wzywa, Jezus „rozmawia” jak Mojżesz i Eliasz, którzy odwołują się do Prawa i Proroków.
Mojżesz i Eliasz, przedstawiciele Prawa i Proroków, są zapowiedzią zmartwychwstania. Nie znamy bowiem grobu Mojżesza, gdyż pochował go sam Pan. Umarł przy ustach Pana (Pwt 34, 5), jakby jego śmierć była pocałunkiem Boga. Eliasz natomiast nie zaznał śmierci, ponieważ został wzięty do nieba wśród wichru na ognistym rydwanie (2 Krl 2,11). Mojżesz i Eliasz, Prawo i Prorocy, zapowiadają zmartwychwstanie, które jest dla Jezusa jak wskazana Abrahamowi ziemia obiecana: „ziemia, którą ci wskażę”. Znaczące jest, że to objawienie celu odbywa się w dialogu między Jezusem, Mojżeszem i Eliaszem: jest to jak dialog między dwoma Testamentami, który nie zawiera przeciwstawienia, ale wzajemne oświecenie.
Drugim elementem, który wynika z pierwszego, jest poznanie celu: Jezus, podobnie jak Abraham, wyrusza w stronę celu nieznanego, ale opartego na relacji z Bogiem, która staje się świetlista. Jezus nie wie, dokąd zmierza, ale doświadcza komunii, która jako jedyna może nadać sens jego wędrówce ku Passze. Drugi element, który charakteryzuje decydujące punkty zwrotne w życiu, dotyczy zatem możliwości dostrzeżenia celu, który opiera się na doświadczanej i przeżywanej relacji.
Trzecim elementem jest twarz: świetlista twarz Jezusa, którą możemy połączyć z życiem Abrahama, które staje się „błogosławieństwem”. Twarz jest miejscem, w którym objawia się prawda o nas samych. Świetlista twarz, przez którą może przeświecać światło Boga, jest warunkiem koniecznym, aby droga, w którą zamierzamy wyruszyć, była autentyczna.
Dzisiaj Słowo Boże zaprasza nas do konfrontacji z naszą prawdą: w słuchaniu Słowa, patrząc w stronę celu, z twarzą rozjaśnioną przez komunię z Bogiem.
o. Matteo Ferrari, mnich z Camaldoli
(tłum. Mniszki Kamedułki z Tyszowiec)